sobota, 2 marca 2013

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński to gatunek drzewa z rodziny miłorzębowatych. Tak na prawdę jest to Miłorząb Dwuklapowy a nazwa „ miłorząb japoński” jest bardzo myląca, ponieważ naturalnie gatunek ten nie występuje w Japonii.  Jest to jedyne liściaste drzewo  nagozalążkowe żyjące do dziś. Jest to gatunek, który występuje wyłącznie w południowo – wschodniej części Chin. Na stanowiskach naturalnych jest obecnie gatunkiem zagrożonym. Jest to roślina długowieczna i została zawleczona na inne rejony świata.

W Polsce roślina ta jest często stosowana jako roślina ozdobna. Można ja często spotkać w parkach i ogrodach. Jest to także roślina lecznicza. Surowcem w tym przypadku jest liść drzewa. Miłorząb stosowany jest jako środek opóźniający starzenie, przede wszystkim w układzie krwionośnym i nerwowym. Jest często zalecany w profilaktyce choroby wieńcowej serca, udaru mózgu oraz osobą starszym z objawami demencji takimi jak: dezorientacja, utrata pamięci, bóle głowy, depresje, zawroty głowy, szumy w uszach oraz skarżącym się na skurcze nóg.

Polecam też parę artykułów o spornych badaniach:
„Dobrze znamy stare przysłowie mówiące, że "co za dużo, to niezdrowo". Najnowsze badania dowodzą, że prawda ta sprawdza się także w odniesieniu do przyjmowania miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba). Okazuje się bowiem, że zioło to, przyjmowane przez miliony ludzi na całym świecie m.in. w nadziei poprawienia ich zdolności umysłowych oraz jako afrodyzjak, może również szkodzić, gdy jest przyjmowane nierozważnie.”
„Starożytny chiński lek, ginkgo biloba jest używany przez tysiące ludzi, którzy starają się powstrzymać efekty starzenia. Najnowsze badania – opublikowane w Journal of the American Medical Association – przeczą jednak temu, by miłorząb miał jakikolwiek dobroczynny wpływ na nasze zdrowie”

„– Wiemy z poprzednich doświadczeń, że ginko biloba dawał dobre rezultaty, poprawiał krążenie krwi, zapobiegał drętwieniu kończyn i poprawiał pamięć, potrzebne są nowe badania – dodał.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz